درمان ناباروری

تعیین جنسیت با IVF

فرآیند تعیین جنسیت جنین به زوجین کمک می کند که جنسیت جنین خود را پیش از اینکه جنین در داخل رحم قرار داده شود، مشخص نمایند. برای این منظور دقیق ترین روش، تعیین جنسیت با ای وی اف (IVF) است. تعیین جنسیت با IVF

جنسیت جنین توسط کروموزوم های اسپرم مشخص می شود. اسپرم می تواند حامل کروموزومX  یا Y باشد.

در حالیکه تخمک زنان فقط دارای کروموزوم X می باشد. وجود کروموزوم Y در اسپرم مردان، باعث شکل گیری جنین پسر می شود (XY) و اگر دو کروموزومX  یکی از اسپرم پدر و دیگری از تخمک مادر باشد، جنین دختر (XX) به وجود خواهد آمد.

زوجینی که تمایل به تعیین جنسیت جنین خود پیش از بارداری دارند، باید تحت درمان با پروتکل های مشابه IVF قرار بگیرند؛ یعنی پس از مصرف داروهای تحریک کننده تخمدان برای تخمک گذاری، تخمک بالغ از زنان گرفته می شود و سپس با اسپرم همسر یا اسپرم اهدایی، بارور می گردد تا جنین ایجاد شود. تعیین جنسیت با IVF

گاهی این اسپرم بصورت مستقیم به داخل تخمک تزریق می شود که به آن تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (میکرواینجکشن) یا  ICSI می گویند.

پس از تشکیل شدن جنین، کاریوتایپ یا آرایش کروموزومی جنین تهیه شده، سپس جنین یا جنین هایی با جنسیت مشخص و مورد نظر، به رحم مادر منتقل می شوند. سایر جنین های سالم را می توان فریز نمود تا در آینده بتوان از آن ها استفاده کرد؛ همچنین می توان جنین ها را اهدا نمود.

نکاتی در مورد تعیین جنسیت جنین:

 تکنیک تعیین جنسیت با ای وی اف به عنوان یک روش برای مشخص نمودن جنسیت جنین پیش از بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش می تواند باعث توازن خانوادگی گردد، زیرا گاهی والدین پس از داشتن چندین فرزند از یک جنس، تصمیم می گیرند که فرزندی با جنسیت مشخصی داشته باشند. تعیین جنسیت با IVF

برای تعیین جنسیت جنین، آزمایش های ژنتیکی از قبیل PGT (Preimplantation)، PGS یا PGD انجام می شود، این روش ها شامل گرفتن چند سلول از جنین در آزمایشگاه و تعیین جنسیت (پسر یا دختر بودن جنین) از طریق آنالیز ژنتیکی است.

بعد از انجام PGT یا PGD، فقط جنین های سالم به داخل رحم منتقل می شوند.

دلایل مختلفی از قبیل وجود بیماری و یا علل شخصی (مسائل فرهنگی یا مذهبی) وجود دارند که باعث می شوند زوجین تصمیم به تعیین جنسیت جنین خود بگیرند.

دو روش برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد، یکی با استفاده از روش های کمک باروری و دیگری با رژیم غذایی؛ که امروزه فقط استفاده از روش های کمک باروری مورد پذیرش قرار گرفته است و دقیق ترین روش موجود می باشد. استفاده از رژیم غذایی روش قابل اعتمادی نیست. تعیین جنسیت با IVF

گاهی ممکن است برخی از والدین فرزند خود را از دست داده باشند و بخواهند فرزندی با همان جنسیت داشته باشند.

مرتب سازی اسپرم ها در روش های IVF و IUI:

روش مرتب سازی اسپرم ها بر اساس این واقعیت است که کرموزوم X حاوی مقدار DNA بیشتری نسبت به کروموزوم Y است، بر همین اساس اسپرم ها یا به روش سانتریفیوژ یا به کمک رنگ های فلورسانت مشخص می شوند.

در روش سانتریفیوژ اگر اسپرم حاوی کروموزومX  باشد به دلیل سنگین تر بودن، به سمت پایین حرکت می کند و در روش استفاده از رنگ های فلورسانت، کروموزومX  دارای درخشش بیشتری است. روش های گفته شده هم در IVF و هم در IUI استفاده می شوند.

تعیین جنسیت با ای وی اف و تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی:

تعیین جنسیت با ای وی اف و تست ژنتیکی PGT یا PGD، پیشرفته ترین روش تعیین جنسیت با دقت تقریبا ۱۰۰درصد است. در این روش تعداد کمی از سلول های جنین تشکیل شده، چند روز پس از IVF به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می شوند.

بعد از نمونه برداری، جنین ها منجمد می شوند تا نتایج آنالیز ژنتیکی انجام گردد. پس از آن بر اساس آنالیز ژنتیکی صورت گرفته، والدین می توانند از جنسیت جنین خود آگاه شوند. تعیین جنسیت با IVF

در صورتی که جنسیت جنین بررسی شده، مورد تائید والدین باشد، جنین ذوب شده و انتقال جنین به داخل رحم مادر صورت می گیرد. این روش به والدین این امکان را می دهد تا بتوانند با دقت ۹/۹۹ درصد جنسیت جنین خود را انتخاب کنند.

جزئیات مراحل تعیین جنیست با IVF:

از آنجا که تعیین جنسیت جنین به شرایط آزمایشگاهی وابسته است، دانستن مراحل انجام IVF به عنوان یک روش درمان ناباروری مهم است. به طور کلی ای وی اف چهار مرحله دارد:

  1. مرحله تحریک تخمدان برای تخمک گذاری: در این مرحله داروهای هورمونی به منظور تحریک تخمدان برای تخمک گذاری و تولید تخمک های با کیفیت بالا به خانم داده می شود.
  2. مرحله تخمک گیری یا پانکچر: در این مرحله تخمک های بالغ از داخل تخمدان ها خارج می شوند.
  3. مرحله لقاح آزمایشگاهی: در طی این مرحله، تخمک و اسپرم در شرایط آزمایشگاهی لقاح داده می شوند و جنین برای ۳ تا ۷ روز رشد می کند.
  4. مرحله انتقال جنین: در مرحله انتقال جنین، جنین تشکیل شده به داخل رحم مادر منتقل می شود.

از آن جا که تعیین جنسیت جنین نیز به بررسی های تکمیلی نیاز دارد و چند روز طول می کشد که این آزمایشات انجام شوند، در نتیجه دو سیکل درمانی مورد نیاز است؛ یک سیکل درمانی شامل آزمایشات مربوط به جنین و دیگری مربوط به آماده سازی رحم برای انتقال جنین است.

مرحله تشکیل جنین و انجام آزمایشات لازم بر روی جنین:

این مرحله شبیه درمان ناباروری با IVF است و طی این مرحله، جنین تشکیل می شود و سپس فریز می گردد. البته پیش از فریز جنین، از جنین نمونه برداری شده و نمونه برای بررسی های ژنتیکی به آزمایشگاه فرستاده می شود. در ادامه به بررسی نحوه انجام آزمایش های ژنتیکی می پردازیم. تعیین جنسیت با IVF

آزمایشگاه جنین شناسی:

پس از انجام عمل تخمک گیری، تخمک ها به آزمایشگاه جنین شناسی ارسال می گردند. آزمایشات جنین شناسی برای تشخیص جنسیت جنین شامل ۵ مرحله است:

 جداسازی: جنین شناس فولیکول های حاوی تخمک را جدا کرده و آنها را در محیطی مغذی مشابه محیط لوله رحمی قرار می دهد.

 لقاح: در این مرحله تخمک ها با روش ICSI یا IVF با اسپرم بارور می شوند و جنین ایجاد می شود.

رشد جنین: بعد از لقاح، جنین به مدت ۵ تا ۷ روز در شرایط آزمایشگاهی رشد داده می شود و گاهی ممکن است ۳ روز پس از لقاح، جنین به داخل رحم منتقل شود. آزمایشات ژنتیکی فقط بر روی جنین هائی که بلاستوسیست هستند و معمولا تا ۵ روز پس از لقاح انجام می شود.

نمونه برداری از جنین (بیوپسی جنین): در مرحله بلاستوسیست، سلول های جنین شامل دو گروه هستند. گروه اول سلول هایی که جنین را می سازند و گروه دوم سلول هایی که جفت را تشکیل می دهند. در بیوپسی جنین، با کمک لیزر تعداد کمی از سلول های جفتی برداشته می شوند و سلول های جنینی برای بررسی ژنتیکی به بخش دیگری ارسال می شوند.

فریز جنین: پس از اتمام بیوپسی جنین، جنین ها برای زنده ماندن و تازه بودن منجمد می شوند. فریز کردن جنین ها هیچ تاثیری بر کیفیت جنین ها و شانس موفقیت انتقال بعدی ندارد.

آزمایش ژنتیک: آزمایش ژنتیک واقعی با کمک تست ژنتیکی PGT انجام می شود که در این تست تعداد و نوع کروموزوم های موجود در هر سلول مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. با بررسی کروموزومی، گروه های سلولی مربوط به XY وXX  و سایر اطلاعات مربوط به تعداد کروموزوم های موجود در هر سلول مشخص می شود. در صورت تمایل به جنسیت جنین، پزشک می تواند جنین فریز شده را ذوب نماید و آن را به داخل رحم مادر منتقل کند.

انتقال جنین با کیفیت مطلوب:

مرحله انتقال جنین فریز شده بسیار ساده تر از مراحل اولیه درمان ناباروری با IVF است و فقط دو مرحله اصلی دارد:

افزایش ضخامت آندومتر: هنگام انتقال جنین در IVF یکی از نکات مهم این است که از آماده بودن لایه آندومتر برای پذیرش جنین اطمینان حاصل شود. اگرچه ممکن است حتی در صورت عدم مصرف دارو نیز انتقال جنین با موفقیت صورت بگیرد، اما بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که جهت افزایش احتمال بارداری، زنان قبل و بعد از انتقال جنین از استروژن و پروژسترون استفاده کنند.

انتقال جنین فریز شده: برای انتقال جنین با استفاده از جنین های تعیین جنسیت شده، جنینی که جنسیت آن پذیرفته شده است را از تانک ازت خارج کرده و ذوب می نمایند. پس از ذوب شدن، جنین با کمک ابزاری مخصوص و از طریق واژن به داخل رحم منتقل می شود. پس از این مرحله در صورتی که مشکلی به وجود نیاید، بارداری رخ می دهد و زوجین دارای جنینی هستند که جنسیت آن را می دانند.

هزینه تعیین جنسیت با ای وی اف:

هزینه تعیین جنسیت با ای وی اف متغیر است زیرا از هزینه های متعددی تشکیل شده است. هزینه تعیین جنسیت بر اساس تعداد جنین هایی که مورد بررسی قرار می گیرند، متفاوت است. تعیین جنسیت با IVF

بخش دیگری از هزینه تعیین جنسیت شامل هزینه بیوپسی سلولی جنین و آزمایشگاه ژنتیک است. هزینه تعیین جنسیت با ای وی اف بر اساس مصوبات وزرات بهداشت می باشد و هزینه ها فقط در موارد گفته شده با یکدیگر متفاوت هستند.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا