هفته های بارداری

هفته اول بارداری

آنچه برای فرزند شما رخ می‌دهد: هفته اول بارداری

شاید شنیدن این موضوع برایتان عجیب و گیج‌ کننده باشد که در این هفته هیچ فرزندی وجود ندارد. در حقیقت در دو هفته‌ی ابتدایی حاملگی، هنوز بارداری اتفاق نیفتاده و فرزند شما به وجود نیامده است.

حتماً این سؤال در ذهن شما ایجاد می‌شود که چرا این دو هفته جزو دوران بارداری محاسبه می‌شود؟ علت آن بسیار ساده است.

با اینکه حیات فرزند شما از زمان لقاح آغاز می‌شود، اما به دلیل تفاوت تاریخ تخمک‌گذاری در زنان، تعیین دقیق زمان لقاح کار بسیار دشواری است.

به همین دلیل متخصصان و ماماها به طور قراردادی اولین روز آخرین دوره‌ی عادت ماهانه را به عنوان اولین روز بارداری در نظر می‌گیرند. با این محاسبه طول مدت بارداری معمولاً ۲۸۰ روز (۴۰ هفته) در نظر گرفته می‌شود.

آنچه در بدن شما رخ می‌‌دهد:

با توجه به آن‌چه گفته شد، در حال حاضر و در هفته‌ی اول بارداری، شما در دوران عادت ماهیانه‌ی خود به سر می‌برید.

الگوی خونریزی عادت ماهیانه‌ی شما در این زمان درست همانند ماه‌های قبل است، با این تفاوت که در صورت رخ دادن حاملگی در دو هفته بعد، این آخرین عادت ماهیانه‌ی شما تا نه ماه آینده خواهد بود. هفته اول بارداری

البته فراموش نکنید که از اولین روز این هفته یک چرخه‌ی جدید آغاز شده است، چرخه‌ای که می‌تواند نقطه‌ی شروعی برای بارداری شما باشد.

فعالیت‌ های هفته اول بارداری:

این دوره به دلیل آماده شدن بدن برای تخمک‌گذاری و بارداری، مهم‌ترین زمان زندگی شماست، بنابراین هیچ زمانی بهتر از حالا مناسب آموختن برخی قوانین و شرایط مربوط به بارداری نیست.

اگر تا پیش از این در رابطه با بارداری و اقدام به بارداری مطالعه کافی نداشته‌اید، این هفته را به خواندن این مطالب اختصاص دهید.

نگران نباشید:

اگر فکر می‌کنید هنوز برای بارداری آماده نیستید، نگران نباشید شما می‌توانید با مشاوره‌ی پزشکی و استفاده از تجربه‌ی مادرانی که موفق به اتمام این دوره شده‌اند، بارداری خود را با اطمینان خاطر طی کنید. هفته اول بارداری

از سوی دیگر گاهی اوقات علاقه و تلاش شما برای بارداری، ممکن است برای همسرتان قابل درک نباشد و حتی واکنش منفی و یا مخالفت او را در پی داشته باشد.

نگران نباشید و به همسرتان حق دهید، زیرا ورود یک شخص جدید به زندگی شما با چالش و نگرانی‌های زیادی همراه است.

سعی کنید تا با همسرتان صحبت کنید و حتی با یک ماما یا پزشک قرار ملاقات مشترکی داشته باشید. کاهش دادن استرس و فشار ناشی از این تصمیم جدید در زندگی، برای موفقیت شما بسیار ضروری است. 

بایدها:

اگر تا به حال اقدامات لازم پیش از بارداری را انجام نداده‌اید در اولین فرصت با انتخاب یک ماما یا پزشک برای مراقبت‌های دوران بارداری و مراجعه به او از آمادگی بدن شما برای پذیرش این نقش بزرگ مطمئن شوید.

آزمایشات مختلفی هستند که قبل از بارداری می‌بایست انجام شوند. همچنین اگر بیماری خاصی وجود داشته باشد بهترین زمان درمان آن قبل از بارداری است زیرا درمان بیماری‌ها در حاملگی با دشواری‌های زیادی همراه است. هفته اول بارداری

برای اقدام به بارداری می‌بایست از زمان واکسیناسیون سرخجه شما سه ماه گذشته باشد.

اگر به خاطر بیماری خود داروی خاصی را به صورت مرتب مصرف می‌کنید در رابطه با ادامه یا قطع مصرف آن با پزشک خود حتماً مشورت کنید.

در صورت وجود یکی از عوامل زیر حتماً مشاوره‌ی ژنتیک قبل از بارداری را انجام دهید:

  • سابقه‌ی خانوادگی اختلالات ژنتیکی (مانند هموفیلی، سیستیک فیبروزیس در افراد فامیل)؛
  • ازدواج فامیلی؛
  • سابقه‌ی سقط مکرر، مرده‌زایی یا بیماری خاص در فرزند قبلی؛
  • سن بالا.

اگر مدت زیادی است که به دندانپزشک مراجعه نکرده‌اید، حتماً در یک نوبت وضعیت دندان‌هایتان را بررسی نمایید. دندانپزشک را از قصد بارداری خود مطلع کنید.

با رعایت یک رژیم تغذیه‌ی مناسب در این دوران، به آمادگی هر چه بیشتر بدن‌تان برای بارداری کمک کنید.

با پزشک خود درباره‌ی مصرف ویتامین‌های بارداری (اگر از قبل مصرف نمی‌کردید) مشورت کنید. اگر امکان چنین مشورتی وجود نداشت، مصرف اسید فولیک با دوز حداقل ۴۰۰ میکروگرم در روز را از همین حالا شروع نمایید. هفته اول بارداری

 چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین و ماده‌ای به نام «تانن» قدرت باروری شما و همسرتان را کاهش می‌دهد و در آینده هم تأثیرات منفی بر سلامت شما در دوران بارداری و حتی فرزندتان خواهد داشت.

در صورت عادت به مصرف آن‌ ها برای جلوگیری از بروز سردرد آن را به صورت تدریجی کاهش دهید.

وزنتان را تعدیل کنید. زیرا اضافه وزن زیاد و یا لاغری شدید می‌تواند دوران بارداری سختی را برای شما رقم بزند.

نبایدها:

در این دوران مهم، شما و همسرتان اجازه‌ی مصرف هیچ‌گونه دخانیات، سیگار و الکل را ندارید.

در صورت داشتن سابقه‌ی استفاده بهتر است سعی نمایید تا مصرف آن‌ها را برای همیشه کنار بگذارید، زیرا این مواد می‌توانند به فرزند متولد نشده‌ی شما آسیب‌های جدی برسانند و نباید فرزندتان را وابسته به این مواد کنید. هفته اول بارداری

بعد از این نیاز بدن شما به مواد غذایی و معدنی افزایش پیدا خواهد کرد، اما این به معنی غذا خوردن به اندازه‌ی دو نفر نیست.

نباید این باور غلط منجر به افزایش وزن بیش از حد مجاز و بروز مشکلات متعدد در دوران بارداری شود. با مراجعه به متخصص تغذیه و یا مراقب بهداشتی خود از اصول یک تغذیه‌ی مناسب در دوران بارداری مطلع شوید.

پیشنهاد ما برای شما:

اگر فرزند یا فرزندان دیگری در خانه دارید، به آن‌ها توجه بیشتری کنید و با گفتن قصه‌های شیرین به تدریج آن‌ها را برای پذیرش خواهر و یا برادر جدید آماده سازید. البته بهتر است فعلاً با آن‌ها در رابطه با تصمیم‌تان برای بارداری حرفی نزنید.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا