بیماری ها در بارداری

فتق در بارداری

فتق نوعی وضعیت پزشکی است و زمانی اتفاق می‌افتد که قسمتی از یک اندام داخلی از طریق سوراخی در عضله بیرون می‌زند. شایع‌ترین محل فتق در شکم و کشاله‌ی ران است. بروز فتق در دوران بارداری همیشه نگران‌کننده نیست مگر اینکه دردناک باشد. با این حال اگر درمان نشود، در نهایت بسیار جدی شده و تهدیدکننده‌ی حیات فرد خواهد بود. فتق در بارداری

اگر می‌دانید که فتق دارید و در حال اقدام به بارداری هستید یا هم‌اکنون باردار هستید، بسیار مهم است که به پزشک خود این موضوع را اطلاع داده تا درمان‌های لازم صورت گیرد. در بعضی مواقع نیاز است تا فتق قبل از بارداری رفع شود و بارداری خود را با نگرانی آغاز نکنید.

علت فتق چیست؟

فتق در نتیجه‌ی ضعف در دیواره‌ی عضله یا ماهیچه است. با این حال برخی شرایط و فاکتورهای سلامتی می‌توانند در ضعف بافت نقش داشته باشند و منجر به فتق شوند. از آن جایی که در دوران بارداری عضلات تمایل به کشش، نازکی و ضعیف شدن دارند، زنان باردار بیشتر در معرض بروز فتق هستند. 

سایر علل فتق

  • بلند کردن اجسام سنگین؛
  • تجمع مایع در شکم؛
  • افزایش فشار در شکم؛
  • زور زدن در هنگام اجابت مزاج و یا ادرار کردن؛
  • اضافه وزن؛
  • عطسه یا سرفه‌ی مزمن.

علایم فتق چیست؟

همه‌ی زنان علایم فتق را در بارداری تجربه نمی‌کنند. در کسانی که این مورد را تجربه می‌کنند، علایم می‌تواند هم مشاهده شده و هم احساس شود.

نقطه‌ی فیزیکی فتق می‌تواند مانند یک توده، زمانی که شما دراز کشیده‌اید یا به آن نقطه فشار وارد می‌کنید، احساس شود.

هم‌چنین ممکن است از لحاظ جسمی یک برآمدگی در زیر پوست در محل فتق مشاهده کنید، اما در برخی از موارد قابل مشاهده نیست.

هم‌چنین ممکن است یک درد مرموز، به طور معمول در زمانی که شما فعالیت می‌کنید، خم می‌شوید، عطسه و سرفه می‌کنید یا به شدت می‌خندید، تجربه کنید. برخی از زنان هم‌چنین با پیشرفت بارداری و بزرگ شدن شکم احساس ناراحتی در هنگام حرکت می‌کنند.

درمان فتق چیست؟

جراحی تنها راه درمان مؤثر فتق محسوب می‌شود. دیواره‌ی عضلات با جراحی ترمیمی اصلاح می‌شود تا از بیرون‌زدگی اعضای بدن جلوگیری شود. فتق در بارداری

با این حال انجام جراحی در بارداری توصیه نمی‌شود، مگر اینکه سبب بروز خطراتی برای شما و یا جنین‌تان شود. در غیر این صورت باید جراحی به پس از زایمان و بهبودی کامل که  ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد به تأخیر بیفتد.

در مواردی که نیاز به انجام جراحی در دوران بارداری باشد پیشنهاد می‌شود این جراحی در سه‌ماهه‌ی دوم بارداری انجام شود.

چگونه از فتق در بارداری جلوگیری می‌ کنند؟

امکان پیشگیری بسیار کم است، اما خبر خوب این است که بارداری به طور معمول سبب بزرگ‌ تر شدن فتق نمی‌شود. با این حال حمایت فیزیکی محل فتق در زمان عطسه، سرفه و خنده می‌تواند از شدت ناراحتی جلوگیری کند.

برای فراهم کردن این حمایت به راحتی می‌توانید دست خود بر روی محل فتق در زمان‌هایی که ذکر شد بگذارید. هم‌چنین در برخی موارد نیاز است از فعالیت‌های فیزیکی شدید اجتناب کنید. فتق در بارداری

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا