هفته های بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

اکنون جنین شما بیش از پیش شبیه به یک نوزاد است در واقع شبیه یک نوزاد مینیاتوری است. در این هفته وزن او به ۴۵۰ گرم و طول او حدوداً به ۲۸ سانتی‌متر رسیده است. هفته بیست و دوم بارداری

چشم‌های او تشکیل شده اما قسمت رنگی چشمش (عنبیه) فاقد رنگ‌دانه است. جوانه‌های دندان‌های او در زیر لثه‌هایش در این مرحله در حال تشکیل شدن هستند.

اکنون فرزند شما طعم‌ها را تشخیص می‌دهد، به خصوص تفاوت طعم تلخ و شیرین را متوجه می‌شود. اگر قادر به دیدن داخل رحم خود بودید، موهای ظریفی (به نام لانوگو) که سرتاسر بدن او را پوشانده را به وضوح می‌دیدید، هم‌چنین متوجه چین و چروک‌های عمیق پوست او می‌شدید که آن‌ها نیز در آینده با افزایش وزن جنین پر می‌شوند.

در داخل شکم او لوزالمعده (عضوی از بدن برای تولید برخی هورمون‌های مهم و ضروری مثل انسولین) در حال تشکیل شدن است و ریه‌ها نیز با سرعت بیشتری در حال رشد هستند که رشد آن‌ها در هفته‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و در حال حاضر عملکرد خاصی ندارند.

ناخن‌ها نیز به طور کامل رشد کرده و در کل سیستم‌های بدن او در حال تخصصی‌تر شدن و عملکرد بهتر هستند.

در رحم مادر، اولین حسی که در جنین فعال می‌شود حس لامسه است که در این هفته، حس لامسه‌ی جنین شما فعال شده است.

اکنون او سعی دارد که با لمس اطراف خود، محیط پیرامون خود را بشناسد و در ذهن ثبت کند چرا که دیگر او با تکامل یک سری از نورون‌های مغزی، قادر به ثبت و بررسی اطلاعات می‌باشد.

به همین خاطر به شدت نسبت به اطراف خود کنجکاو است. حرکاتش بیشتر شده و در تلاش برای گرفتن هر چیزی در دستان خود و لمس آن می‌باشد.

در این هفته ضربان قلبش نیز می‌تواند با استفاده از یک گوشی پزشکی شنیده شود. در این مرحله بیضه‌ها در جنین پسر، رحم و تخمدان‌ها نیز در جنین دختر در محل اصلی خود در شکم قرار می‌گیرند و مهبل (واژن) نیز در جنین دختر به رشد خود ادامه می‌دهد.

اندام حفظ تعادل در گوش جنین در این هفته، او را قادر می‌سازد که تعادل خود را بهتر حفظ کند. برخلاف تصورات بسیاری از مادران، رحم مادر محیط ساکتی برای جنین نیست، چرا که او صدای دستگاه گوارش، نفس کشیدن، حرف زدن و ضربان شریان‌های بزرگ مادر را می‌شنود. هفته بیست و دوم بارداری

جنین شما ممکن است اکنون در حال توسعه‌ی برنامه روتین روزانه‌ی خود باشد و الگوی جدیدی برای خواب و بیدار شدن خود انتخاب کند و ممکن است با آن چیزی که شما فکر می‌کنید متفاوت باشد. پس خود را برای حرکات او در نیمه شب و یا آرام بودن و تکان نخوردن او در اواسط صبح آماده کنید.

آن‌ چه برای بدن شما رخ می‌ دهد:

احتمالاً از حرکات جنین خود در این هفته بسیار لذت می‌برید خصوصاً زمانی که به صدای شما وقتی که در حال صحبت کردن و آواز خواندن با صدای بلند برای او هستید واکنش نشان داده و تکان می‌خورد.

علایم کشش بر روی شکم شما با بزرگ شدن جنین و افزایش حجم رحم ایجاد می‌شود. این علایم در نیمی از زنان باردار دیده می‌شود و رنگ آن‌ها با توجه به رنگ پوست شما از صورتی تا قهوه‌ای متفاوت است.

هم‌چنین این علایم  ممکن است در ران، سینه‌ها و باسن شما نیز ایجاد شود. در حال حاضر مدرکی وجود ندارد که استفاده از لوسیون از علایم کشش جلوگیری می‌کند، اما مرطوب نگه‌داشتن پوست کمک شایانی در از بین بردن خارش ایجاد شده توسط کشش می‌کند. هفته بیست و دوم بارداری

فعالیت‌ های هفته بیست و دو بارداری:

این هفته زمان مناسبی برای ثبت‌نام در کلاس‌های آمادگی زایمان برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد آن‌چه که در طول زایمان و تولد نوزاد اتفاق می‌افتد و هم‌چنین تکنیک‌های ریلکسیشن در زمان درد می‌باشد.

علاوه بر این آموزش‌ها فرصتی فراهم می‌کنند تا با دیگر زوج‌هایی که در شرایط شما هستند و می‌خواهند بچه‌دار شوند آشنا شده و از تجربه‌های آن‌ها هم استفاده کنید. هفته بیست و دوم بارداری

هم‌چنین اطمینان حاصل کنید که کلاس‌های خود را تا هفته‌ی ۳۷ بارداری قبل از شروع دردهای زایمان به اتمام می‌ رسانید.

نگران نباشید:

با افزایش حجم شکم، ناف شما بیرون زده که پس از زایمان به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد. افزایش موهای بدن به دلیل هورمون‌های جنسی به نام اندروژن است که ممکن است در چانه، لب بالا، فک و گونه‌ها ایجاد شود.

این موها هم‌چنین می‌تواند در شکم، بازوها، پاها و پشت نیز رشد کنند، این موها از تغییرات موقتی در بارداری بوده که می‌توانید آن‌ها را اپیلاسیون و یا شیو کنید. هفته بیست و دوم بارداری

افزایش ملانین باعث تغییر رنگ پوست می‌شود که ممکن است لکه‌ های تیره‌ای بر روی پوست شما ایجاد کند که این لکه‌ها در صورتی که در مقابل آفتاب قرار بگیرند شدت می‌یابند.

چه باید کرد:

استفاده از ضد آفتاب با SPF بالای ۳۰

استفاده از کلاه لبه‌دار

 پرهیز از قرار گرفتن در برابر نورخورشید در ساعات اوج تابش

نیمی از زنان باردار یا تمام آن‌ها در این مرحله سایز پاهایشان افزایش می‌یابد و ممکن است با کفش‌های قبلی خود احساس تنگی و ناراحتی بکنند.

به همین دلیل در پی خریدن یک جفت کفش راحت باشید و در حال حاضر کفش با پاشنه‌های بیش از پنج سانتی‌متر نپوشید.

نقطه‌ی تعادل بدن در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم شکم ممکن است جابجا شود و حفظ صحیح حالت کمر سخت باشد، بسیاری از مادران وزن شکم خود را به سمت عقب بر روی کمر می‌اندازند که خود باعث فشار مضاعف به کمر و ایجاد درد می‌شود.

هورمون‌های حاملگی نیز باعث شل شدن و کش آمدن بافت‌های مفصلی به خصوص در کمر می‌شوند که درد کمر را نیز شدت می‌دهد. پیاده‌ روی روزانه در کاهش این درد مؤثر است. در صورت درد زیاد در ناحیه‌‌ی کمر خود حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

باید‌ها:

برخی از کارشناسان معتقدند که گرفتگیِ عضلات پا در دوران بارداری ممکن است به دلیل کمبود کلسیم یا منیزیم در رژیم غذایی باشد. با دریافت ویتامین‌ های روزانه بارداری تکرار این گرفتگی‌ های دردناک را کاهش دهید.

اگر گرفتگی ناگهانی عضلات پا دارید ممکن است به دلیل کمبود پتاسیم باشد، غذاهای غنی از پتاسیم مانند لوبیا سفید، ماست و موز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. هفته بیست و دوم بارداری

شما برای کمک به بدن خود برای تولید حجم بیشتر خون مورد نیاز در دوران بارداری باید مقدار زیادی مایعات در طول روز (ترجیحاً آب) بنوشید.

هم‌ چنین در صورت داشتن سردرد نوشیدن مایعات به شما کمک می‌کند. ادرار شفاف شما نشان‌دهنده‌ی این است که مایعات کافی مصرف کرده‌اید.

به دلیل اینکه هضم غذای شما در این مرحله نسبت به قبل از بارداری آرام‌تر اتفاق می‌افتد، ممکن است دچار یبوست شوید که نوشیدن مایعات، میوه و سبزیجات بسیار کمک‌ کننده است و احتمال یبوست را کاهش می‌دهد. البته هضم آرام غذای برای جنین بسیار خوب است، زیرا موجب می‌شود که مواد غذایی بیشتری جذب گردد.

در صورتی که در شب دچار بی‌ خوابی شدید از جای خود بلند شوید و خود را مشغول کار کسل‌کننده‌ای مثل تلویزیون دیدن در اتاق کم‌نوری کنید تا آرام آرام به خواب بروید.

نبایدها:

ممکن است با پیشرفت بارداری، ترشحات واژن شما نیز بیشتر شود. عفونت قارچی در دوران بارداری معمولاً شایع است و علایم آن قرمزی و خارش در اطراف واژن و ترشحات است. هفته بیست و دوم بارداری

دوش واژینال در دوران بارداری به هیچ‌ وجه توصیه نمی‌شود. تمیز و خشک نگه‌داشتن ناحیه‌ی واژن از بوی بد جلوگیری می‌کند‌.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا