هفته های بارداری

هفته بیست و هفتم بارداری

قد فرزندتان در این هفته حدود ۳۷ سانتی‌متر و وزنش حدود ۹۰۰ گرم می‌باشد و کم کم تمام رحم شما را پر خواهد کرد. هم‌چنان به ذخیره‌ی چربی ادامه می‌دهد، این چربی‌ها برای حفظ دمای بدن به جنین‌تان پس از تولد  کمک می‌کند. در این مرحله اندازه‌ی سر و بدن فرزندتان به تناسب خوب و مطلوبی رسیده است. هفته بیست و هفتم بارداری

ریه‌ ها و سیستم دفاعی بدن وی هم‌چنان به سرعت در حال تکامل هستند تا برای زندگی خارج از رحم آماده شوند.

فرزندتان در این هفته ممکن است شروع به مکیدن انگشت شست خود کند که این کار موجب تقویت عضلات گونه و فک او خواهد شد و تمرین بسیار خوبی برای شیر خوردن او بعد از تولد است.

ظاهرش از این هفته به بعد تغییر محسوسی نخواهد کرد، بلکه فقط اندازه‌ی اعضای بدنش بزرگ‌تر می‌شود. در واقع همان شکلی است که شما در زمان تولد خواهید دید، در حال حاضر کمی لاغر اندام است.

در حالت عادی امکان دارد حرکات ریتمیک شبیه قلقلک در داخل رحم خود احساس کنید و گمان کنید ضربان قلب فرزندتان است، اما این طور نیست و نشان‌دهنده‌ی این است که او در حال سکسکه کردن است،‌ هیچ جای نگرانی نیست و خود به خود رفع می‌شود.

تعداد لگد زدن فرزندتان هر هفته بیشتر می‌شود و شما چندین بار در روز این لگدها را احساس خواهید کرد. هم‌زمان با تکامل بیشتر مغز، جوانه‌های چشایی جنین‌تان کامل می‌شود. هفته بیست و هفتم بارداری

جوانه‌های چشایی در زمان نوزادی بسیار بیشتر از سال‌های بعدی زندگی است. نوزاد شما حتی بعد از تولد تفاوت بین شیر شما و مادر دیگر را متوجه می‌شود.

اگر می‌خواهید حس چشایی فرزند خود را در این هفته امتحان کنید، دقت کنید زمانی که غذای تند میل می‌کنید، حدود ۲ ساعت بعد جنین شما درون مایع اطراف خود (آمنیوتیک) طعم متفاوتی را حس می‌کند و به خاطر خود می‌سپارد که شما غذای متفاوتی خورده‌اید و امکان دارد در پاسخ به غذای تند شما دچار سکسکه نیز شود.

آن‌ چه برای بدن شما رخ می‌ دهد:

همان‌ طور که کودک شما بزرگ‌تر می‌ شود شما نیز ممکن است مشکلات جدیدی را تجربه کنید و علاوه بر درد کمر و پشت، دچار گرفتگی عضلات ساق پا نیز شوید که دلایل این گرفتگی افزایش وزن در دوران بارداری و فشار آن بر روی پاها، فشار رحم بر روی رگ‌ های خونی که خون را از پاها به قلب می‌ برند و هم‌ چنین فشار رحم به اعصابی که به سمت پاها می‌ روند، می‌ باشند که با پیشرفت حاملگی گرفتگی شدیدتر نیز می‌ گردد. گرفتگی عضلات معمولاً شب اتفاق می‌ افتد، اما امکان دارد در روز هم به سراغ شما بیاید.

رحم شما در این هفته ۷ سانتی‌ متر بالاتر از ناف است و به راحتی می‌ توانید بین ناف و استخوان جناغ، رحم خود را لمس کنید.

در این هفته امکان دارد میزان کلسترول خون شما برای ساخت هورمون‌های بارداری که به ‌وسیله‌ی جفت تولید می‌ شوند بالاتر برود.

هورمونی که از ابتدای بارداری با شما و فرزندتان همراه بوده پروژسترون نام دارد و باعث کاهش انقباضات رحم و جلوگیری از زایمان زودرس و تکامل سینه‌ها می‌شود.

 از این هفته به بعد شما تغییرات زیادی را در خود حس می‌کنید، تقریباً هر هفته حدود ۵۰۰ گرم افزایش وزن خواهید داشت که تقریباً معادل دریافت ۳۰۰ کالری اضافی می‌ باشد.

افزایش وزن بارداری ناشی از وزن فرزندتان، جفت و مایع آمنیوتیک، افزایش حجم خون، سینه و کمی چربی اضافه که در این مدت تولید شده، می‌باشد. هفته بیست و هفتم بارداری

در این مرحله مایع اطراف (آمنیوتیک) کاهش می‌یابد و شما می‌توانید از روی شکم، زانو و آرنج دلبندتان را زمانی که تکان می‌خورد ببینید و حتی لمس کنید.

فعالیت‌ های هفته‌ بیست و هفتم بارداری:

اگر برای نخستین بار است که مادر می‌شوید و اطلاعات کافی راجع به تغذیه با شیر مادر ندارید توصیه می‌شود از همین هفته در کلاس‌های مربوطه ثبت‌نام کنید و یا مطالعه‌ی خود را در این زمینه متمرکز کنید.

اگر در کلاس‌ های آمادگی برای زایمان شرکت می‌کنید باید تا الآن تصمیم خود را برای نوع زایمان گرفته باشید و اگر هنوز تصمیم نگرفته‌ اید و یا در این کلاس‌ ها شرکت نمی‌ کنید زودتر دست به کار شوید و اطلاعات خود را در مورد نوع زایمان افزایش دهید و از همسرتان بخواهید در این روند همراهی‌ تان کند.

بهتر است در مورد نوع زایمان خود تحقیق کنید که سزارین می‌خواهید یا طبیعی و اگر طبیعی را انتخاب می‌کنید، کدام روش (زایمان در آب یا غیره) را ترجیح می‌دهید و در نهایت با پزشک و مامای خود نیز در این زمینه مشورت کنید.

اگر شاغل هستید بهتر است مافوق خود را از همین حالا در جریان مرخصی زایمان بگذارید، شاید نیاز باشد جایگزینی برای شما استخدام کند.

نگران نباشید:

در این دوره از بارداری، به علت تغییرات هورمونی ممکن است حالات روحی و روانی شما غیرمتعادل شود، به طور مثال ممکن است شما در یک لحظه بسیار خوشحال و در لحظه‌ی دیگر بسیار غمگین و عصبی باشید. 

در نتیجه‌ی این تغییرات روحیه و بدن شما زندگی‌تان نیز به شدت تغییر می‌کند. این علایم ممکن است هر مادری را دچار افسردگی کند. 

بهتر است سایر علایم را نیز بشناسید و اطلاعات خود را در زمینه‌ی افسردگی در دوارن بارداری افزایش داده و در صورتی که حس می کنید به افسردگی مبتلا شده‌اید سریعاً به یک مشاور مراجعه کنید. هفته بیست و هفتم بارداری

از دیگر مشکلاتی که ممکن است در اواخر سه‌ماهه‌ی دوم و سه‌ماهه‌ی سوم بارداری گریبان‌گیر شما شود، سوزش سر دل است.

این مشکل به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر معده است. در نتیجه تخلیه‌ی معده کند شده و غذاها در معده جمع می‌شوند و فشار معده بالا رفته و دریچه‌ی تحتانی مری را شل می‌کند.

ممکن است مقداری اسید معده وارد مری شود که این فرایند احساس سوزش در ناحیه‌ی مری را موجب می‌شود. این ناراحتی گاهی باعث می‌شود احساس کنید که قلب شما درد می‌ کند که هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم وعده‌ها و هم‌چنین دراز نکشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا در کاهش سوزش سردل مؤثر خواهد بود. هفته بیست و هفتم بارداری

ممکن است به علت انقباض مثانه دچار تکرر ادرار بشوید که پس از زایمان رفع خواهد شد. داشتن احساس سرگیجه و ضعف به علت انقباض بر روی عروق خونی است.

این فشار مانع رسیدن اکسیژن کافی به مغز می‌شود. در این صورت حتماً بنشینید و نفس‌های عمیق بکشید. هیچ وقت فراموش نکنید که در مورد علایم خود با پزشک مشورت نمایید.

بایدها:

برای کاهش درد و گرفتگی چند توصیه داریم:

پاهایتان را دراز كنید و انگشت‌ های پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بكشید، سپس آن‌ ها را به سمت عقب (مثل اینكه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بكشید. این كار موجب كشیده شدن ماهیچه‌ی ساق پا می‌شود و ممكن است مشكل شما را بهبود ببخشد؛

حداقل چند دقیقه در روز پیاده‌روی کنید؛

ماساژ دادن ماهیچه‌ ساق پا ممكن است مفید باشد.

فقط دو ماه دیگر تا تولد فرزندتان باقی‌مانده است. این مشکلات را تحمل کنید و به این فکر کنید که ۱۳ هفته‌ی دیگر او را در آغوش می‌گیرید.

در بارداری سینه‌ های شما بزرگ و سنگین می‌شوند. باید با بستن سینه‌بند مناسب که سینه‌ هایتان را به سمت بالا و داخل نگه می‌دارد از افتادگی آن‌ها جلوگیری کنید. حواستان باشد که از سینه‌ بندهایی که سینه‌ها را صاف و پهن نگه می‌دارند استفاده نکنید.

تا ماه ششم بارداری سینه‌هایتان به سرعت بزرگ می‌شوند، ولی از ماه ششم به بعد تغییر زیادی در سایز صورت نمی‌گیرد و نیازی به تهیه‌ی سینه‌بند بزرگ‌تر نمی‌ باشد. هفته بیست و هفتم بارداری

از ماه چهارم بارداری به بعد، از نوک سینه‌ها ماده‌ای غلیظ و سفیدرنگ به نام «کلستروم» یا همان آغوز ترشح می‌شود که گاهی خشک شده و باعث تحریک پوست اطراف سینه می‌گردد. برای کاهش تحریک پوستی سینه می‌توانید با یک گاز یا پنبه‌ی تمیز سر سینه‌ی خود را با آب ولرم پاک کنید.

برای اینکه خواب آرامی داشته باشید یک لیوان شیر گرم قبل از خواب و یا دوش آب گرم می‌تواند کمک‌کننده باشد. ضمناً سیستم تهویه‌ی هوای مطبوع، لباس‌هایی با الیاف نخی و یا پنبه‌ای، ملحفه‌ی تمیز و بالش‌های حمایتی بارداری می‌توانند به شما در داشتن یک خواب خوب کمک کنند. 

ممکن است در این هفته‌ ها اشتهای شما افزایش پیدا کند، زیرا بدنتان به انرژی بیشتری نیاز دارد. بنابراین سعی کنید غذای سالم بخورید و در کنار آن حتماً فعالیت کافی داشته باشید.

اگر فشار خون شما بالا رفته باید قبل از ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید.

نبایدها:

توجه داشته باشید هر اندازه هم که در دوران بارداری وزن اضافه کنید و چاق به نظر بیایید، نباید به هیچ عنوان در طی بارداری رژیم لاغری بگیرید، هر چه را که هوس می‌ کنید بخورید اما در حجم کم باشد.

نباید قبل از مشورت با پزشک خود اقدام به استفاده از رنگ مو کنید. زیرا بسیاری از متخصصان استفاده از رنگ مو پس از سه‌ ماهه‌ اول بارداری را نیز منع می‌کنند.

زیرا معتقدند هر چقدر هم مدت قرار داشتن رنگ روی پوست کوتاه باشد مواد شیمیایی آن می‌تواند از طریق پوست وارد خون شده و ایجاد مسمومیت کنند.

همان‌ طور که جنین‌تان رشد می‌کند، رحم بالاتر رفته و به ریه‌ها فشار می‌آورد. بنابراین ممکن است که شما کمی احساس تنگی نفس داشته باشید. بنابراین از انجام کارهایی که به اکسیژن زیاد نیاز دارد مانند شنا و دویدن اجتناب نمایید، زیرا در این صورت اکسیژن مورد نیاز شما و فرزندتان به درستی تأمین نمی‌شود.

پیشنهاد ما برای شما:

تحقیقات نشان داده که شنیدن موزیک آرام باعث آرامش شما، حرکات مفید و تپش قلب جنین‌تان می‌شود و گوش دادن مکرر به موزیک آرام باعث می‌شود او به شنیدن آن عادت کند و هر بار که آن موزیک را گوش می‌دهید آرامش بیشتری بگیرد و این بدان معنی است که فرزندتان دارای حافظه است و می‌تواند این صداها را بعدها به یاد بیاورد.

به همین دلیل سعی کنید در دوران بارداری به موسیقی‌های آرامش‌بخش مشخصی گوش دهید و پس از تولد نوزادتان نیز برای آرام کردن او از این موسیقی‌ها می‌توانید استفاده کنید. هفته بیست و هفتم بارداری

در این مرحله سعی کنید بیشتر استراحت کنید و در مورد افکاری که موجب نگرانی و استرس شما شده‌اند با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید که با شما هم فکری کند و یا حتی با مادرانی که تجربه‌ی داشتن یک بارداری موفق داشته‌اند در این زمینه صحبت کنید.

همه‌ این کارها موجب کاهش نگرانی و اضظراب شما خواهد شد. هم‌چنین می‌توانید در زمان‌هایی که دچار بی‌خوابی شده‌اید تمام حواس و تمرکزتان را معطوف به حرکات فرندتان کرده و او را در بهترین شکل و شرایط تصور کنید و از حرکات او و تصوراتتان لذت ببرید.

اگر شاغل هستید سعی کنید شرایط محیط کاری خود را تا جایی که برایتان مقدور است مناسب با شرایط فعلی خود فراهم آورید و از همکاران‌ تان بخواهید تا در بعضی از امور کمک‌تان کنند.

اگر به مدت طولانی در پشت میز می‌نشینید از چهارپایه‌ی کوچک یا زیرپایی استفاده کنید تا فشار وارده به کمر و لگن کاهش یابد و یا اگر به مدت طولاتی مجبور به ایستادن هستید حتماً سعی کنید در میان کارتان برای فرصت‌ های کوتاهی هم که شده بنشینید و استراحت کنید یا از مافوق خود بخواهید تا انتهای بارداری محل کارتان را جابجا کند.

اگر خانه‌ی شما کوچک است و شما مجبورید وسایل فرزند جدید را با کودک بزرگ‌تر خود در یک اتاق قرار دهید حتماً از همین حالا با کودک بزرگ‌تر راجع به این مسئله صحبت کنید و حداقل نیمی از فضای اتاق را به کودک بزرگ‌ ترتان اختصاص دهید.

می‌ توانید از این هفته از شکم بندهای مناسب برای حمایت کمر و شکم خود استفاده کنید.

توصیه می‌کنم از همین حالا به فکر تنظیم خانواده پس از زایمان خود باشید. زیرا ممکن است شما و همسرتان در مورد تعداد کودکان خود به نظر مشترکی رسیده باشید و بخواهید از روشهای دائمی مانند بستن لوله خود و یا همسرتان استفاده کنید.

در این صورت وقت کافی برای گرفتن یک تصمیم خوب را خواهید داشت و باید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

تمام لوازم مورد نیاز در بیمارستان را تهیه کرده و در گوشه‌ای بگذارید، زیرا به هر دلیلی امکان دارد شما زودتر از موعد زایمان کنید.

در این صورت لازم نیست استرس جمع کردن وسایل مورد نیاز را داشته باشید، می‌توانید از مادران دیگر برای تهیه‌ی لیست لوازم مورد نیاز کمک بگیرید.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا