عارضه های بارداری

درد شکم در بارداری

دوران بارداری همراه با تغییراتی در فیزیک شماست. یکی از عمده‌ترین تغییراتی که در این دوران برای شما به وجود می‌آید رشد جنین در رحم شما و در نتیجه بزرگ شدن شکم است. درد شکم در بارداری

این موضوع می‌تواند تبعاتی هم به همراه داشته باشد. یکی از این مسایل دردهایی است که شما در ناحیه‌ی شکم احساس خواهید کرد.

این دردها علت‌های مختلفی دارند، اما نگران درد های شکم در دوران حاملگی خود نباشید. با بزرگ شدن رحم عضلات ناحیه‌ی زیر شکم دچار کشش می‌شود. ولی علت همه‌ی دردهای شکمی به این سادگی نیست و باید علت‌یابی کنید.

اگر دلیل دردهای شکم شما بزرگ شدن رحم است و همراه با آن تهوع و کشیدگی عضله دارید، می‌توانید با کم کردن مقدار مواد غذایی مصرفی و بیشتر کردن تعداد دفعات آن، علایم درد را کاهش دهید. با استفاده‌ی مرتب از دستشویی، تمرین‌های بدنی و استراحت می‌توانید به کم شدن درد کمک کنید.

با بزرگ شدن رحم، رباط‌های اطراف رحم نیز کشیده می‌شوند و باعث بروز درد در ناحیه‌ی زیر دل می‌شود که در بعضی موارد حتی کنار ران‌ها را نیز درگیر می‌کند.

این درد با حرکت و از این پهلو به آن پهلو شدن شدیدتر می‌شود. درد کشاله معمولاً بعد از سه‌ماهه‌ی اول آغاز می‌شود. برای کنترل درد می‌توانید با نظر پزشک از یک مُسکن ساده استفاده کنید. درد شکم در بارداری

ممکن است نوسانات هورمونی بارداری باعث کندی حرکت روده‌ها و در نتیجه یبوست شود. پس اگر یبوست دلیل درد ناحیه‌ی شکم شماست، می‌توانید با افزایش مصرف آب، میوه و سبزیجات به بهبود آن کمک کنید. اگر رعایت رژیم غذایی کارساز نشد با نظر پزشک از ملیّن‌ها استفاده کنید.

ممکن است علت دردهای ناحیه‌ی شکم مربوط به انقباض‌های گذرای رحم باشد که ارتباطی به دردهای زایمانی ندارد. اگر شدت دردها به اندازه‌ای بود که مانع کارهای روزمره شما نمی‌شد، به احتمال زیاد نگران‌کننده نخواهد بود. اگر دردها شدت پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید تا از کاذب بودن آن مطمئن شوید. درد شکم در بارداری

دردهای نگران‌ کننده‌ شکم‌ در بارداری

گاهی اوقات علت درد شکم در دوران حاملگی نگران‌ کننده است و حتماً باید پیگیری شود. اگر دل‌ درد شما شدیدتر شد و ادامه داشت و یا با خونریزی و بالا رفتن دمای بدن همراه بود، حتماً باید آن را پیگیری کنید.

یکی از این درد شکم‌ های اورژانسی دوران بارداری، حاملگی است که در خارج از رحم و احتمالاً درون لوله‌های رحم به وجود آمده باشد.

حاملگی خارج رحمی در دو درصد از بارداری‌ها اتفاق می‌افتد. این درد اغلب با لکه‌بینی همراه بوده و باید قبل از بروز آسیب جدی، بررسی شده و درمان صورت گیرد.

گاهی اوقات این دردها نشانه‌ تهدید به سقط جنین بوده که با خونریزی نیز همراه است. درد در موارد سقط بیشتر شبیه دردهای عادت ماهانه است. درد شکم در بارداری

اگر قبل از پایان ماه هشتم دچار دردهای شکم و کمر شوید، احتمالاً دردهای زایمانی شما زودتر از موعد آغاز شده است. این دردها با ترشحات خونی ناحیه‌ی تناسلی همراه است.

اگر شدت دردها کم باشد و به موقع به بیمارستان مراجعه کنید، احتمالاً می‌شود با سرم‌درمانی دردها را تسکین داد و به تأخیر انداخت.

جفت در حالت طبیعی باید تا زمان تولد نوزاد به رحم متصل بماند و بعد از تولد شروع به جدا شدن و خارج شدن کند. اما گاهی اوقات شاهد جدا شدن جفت قبل از موعد تولد و در دوران حاملگی خواهیم بود که با سفتی و درد شکم و خونریزی همراه است. در این موارد بسته به مقدار جداشدگی و شدت علایم، اقدام به ختم بارداری می‌کنند.

درد ناحیه‌ بالای شکم که بعد از بیست هفتگی بروز می‌کند می‌تواند یکی از نشانه‌های مسمومیت بارداری باشد و باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

مسمومیت بارداری یکی از عوامل مؤثر بر جداشدگی جفت در دوران بارداری است. این درد با سایر علایم مسمومیت بارداری، مشکلات بینایی، سردرد و تورم اندام‌ها همراه است.

عفونت ادراری در صورتی که سریع درمان نشود مثانه را درگیر کرده و باعث بروز درد در ناحیه‌ی زیر شکم خواهد شد. این درد با تکرر، سوزش و درد هنگام دفع ادرار همراه خواهد بود. برای جلوگیری از ابتلای به آن در بارداری باید زنان باردار از نظر عفونت ادراری مرتب کنترل شوند. درد شکم در بارداری

احتمال ترکیدن آپاندیس در دوران حاملگی وجود دارد که با سایر علایم آپاندیس نظیر تهوع، کم شدن اشتها و استفراغ همراه است.

درد آپاندیس در حالت معمولی در ناحیه‌ی راست زیر شکم احساس می‌شود ولی در حاملگی به دلیل بالا آمدن شکم در قسمت‌های بالاتر بروز می‌کند.

سنگ کیسه‌ صفرا نیز می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه راست بالای شکم شده که درد آن ممکن است به کمر و پشت نیز منتشر شود. شاید با احتمال کم علت درد شکم شما در بارداری همین سنگ‌ های صفراوی باشد.​

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا