بیماری ها در بارداری

فیبروم در بارداری

تومور فیبروئید، یک توده‌ی عضلانی خوش‌خیم و فشرده است که بر روی دیواره‌ی داخلی (گاهی اوقات در خارج) رحم رشد می‌کند و هم‌چنین لیومیوم یا میوم نیز نامیده می‌شود. فیبروم در بارداری

فیبروئید می‌تواند به کوچکی یک نخود یا به بزرگی یک گریپ فروت باشد. تومورهای فیبروئید در ۵۰ تا ۸۰ درصد از زنان رخ می‌دهد.

علایم تومور فیبروئید

  • خونریزی شدید واژینال
  • درد شکم
  • فشار لگنی
  • تکرر ادرار
  • یبوست

عوارض تومور فیبروئید در بارداری

فیبروئیدها معمولاً قبل از بارداری ایجاد می‌شوند و اغلب تا زمانی‌که فرد سونوگرافی رحمی انجام ندهد متوجه آن نخواهد شد.

اگر فرد قبل از بارداری از وجود آن مطلع شود بهتر است درباره‌ی نوع و اندازه‌ی آن و مشکلات احتمالی‌ای که در بارداری ایجاد می‌کند از پزشک خود مشورت بگیرد.

بیشتر زنانی که دارای یک یا چند فیبروم بودند، بارداری بدون عارضه‌ای را سپری کردند. در ۱۰ تا ۳۰ درصد از زنان باردار دارای فیبروئید، شایع‌ترین عارضه درد در ناحیه‌ی شکم بوده که گاهی اوقات با خونریزی واژن نیز همراه شده است.

سلامت جنین با احتمال خیلی کمی تحت تأثیر قرار می‌گیرد، مگر این ‌که شدت خونریزی قابل توجه باشد. با این حال، میوم خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. فیبروم در بارداری

در اوایل حاملگی ممکن است بسته به محل قرارگیری فیبروم و خونریزی آن، خطر سقط جنین افزایش یابد. فیبروم زیرمخاطی یا رشدکننده به داخل بافت رحم می‌تواند از کاشت طبیعی جنین جلوگیری یا رشد جفت را مختل کند.

در اواخر بارداری، سه نگرانی اصلی وجود دارد. اولین نگرانی زایمان زودرس است که به احتمال زیاد در فیبروئید بزرگ یا متعدد رخ می‌دهد. فیبروم در بارداری

دومین نگرانی جداشدن زودرس جفت است و در شرایطی رخ می‌دهد که میوم با رشد خود به محل قرارگیری جفت تجاوز کند و باعث کنده شدن آن شود. در نهایت این فرآیند رشد جنین را نیز مختل می‌کند.

میوم گاهی اوقات باعث می‌شود که جنین به دلیل محدودیت جا در موقعیت‌های غیر طبیعی برای زایمان قرار گیرد یا حتی مانع عبور جنین در زایمان طبیعی شود. همه‌ی این مشکلات هر چند نادر می‌تواند احتمال زایمان به روش سزارین را افزایش دهد.

درمان میوم در بارداری

فیبروئید دردناک معمولاً با استراحت در بستر و استفاده از کیسه‌های یخ و مُسکن تسکین می‌یابد و علایم آن معمولاً در عرض چند روز فروکش می‌کند. فیبروم در بارداری

فیبروئیدها گاهی اوقات در دوران بارداری به دلایل هورمونی رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شوند. به دلایل نامشخصی نیز ممکن است در دوران بارداری کوچک‌تر شوند. برای بررسی روند رشد میوم در بارداری یا عوارض آن سونوگرافی درخواست می‌شود. 

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا